Obecny czas: Nie 4:39, 18 Kwi 2021

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Własna firma
Nieprzeczytany postWysłany: Czw 11:32, 21 Sty 2021 
Bywalec
Bywalec

Naczytałam się o małych ZUSach, działalnościach nierejestrowanych itp. i mam mętlik w głowie. Wiec tak, pracuję jako VA (ok. roku, rozliczam się na razie przez useme). Myślę czy jednak nie założyć DG, ale że jestem młoda i nieobyta, to są kwestie, które mnie męczą. Do rzeczy:
1. Czy mozna dostać dofinansowanie do tzw. działalności nierejestrowanej?
2. Czy żeby mieć DG trzeba mieć jakiś przychód minimalny z tego, czy nobody cares, grunt że płace podatek?
3. Czy i kiedy płaci się jakieś składki? Czy VATowcy mają jakieś ulgi w tym temacie? Słyszałam, że od 2020 r. będą o 9% wyższe, wtedy składka wyniesie nawet 1500 zł.
4. Mały ZUS czy działalność nierejestrowana (jeśli chodzi o mój przypadek, dodam że nie mam zbytnio oszczędności i jestem poniżej 26 r.ż.)?
5. Co mogę kupować na faktury, co nie dotyczy stricte firmy?
6. Czy jeśli kiedyś rozszerzę swoje PKD o inną działalność (w przyszłości chciałabym prowadzić sklep internetowy), to łatwiej/trudniej/jest to niemożliwe żeby dostać dofinansowanie na to, czy lepiej założyć drugą, zamiast rozszerzać PKD?

Temat postu: Re: Własna firma
Nieprzeczytany postWysłany: Czw 12:58, 21 Sty 2021 
Bywalec
Bywalec

1. Nie
2. Nie. Nie będziesz płaciła podatku, kiedy nie będziesz miała przychodu. "Tylko" zus.
3. Składki zus. Ogarnij sobie księgową i ona Ci wyszczególni w jakiej wysokości jaka składka. Duży ZUS w przyszłym roku będzie wynosił ponad 1440 zł - Ciebie to nie dotyczy.
4. Jeśli masz miesięcznie powyżej 1125 zł przychodu to nie możesz prowadzić działalności nierejestrowanej.
5. Możesz wliczać w koszty ("kupować na faktury") tylko to, co przyczyni się do tego, że zarobisz pieniądze.
6. Nie zaprzątaj sobie głowy takimi sprawami. Zbuduj dobrze prosperujący biznes, poznaj realia i ludzi. Potem zadecydujesz jaka forma prawna jest dla Ciebie najlepsza.

Więcej informacji poczytaj na lexbufiks.pl

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 2 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

Szukaj:
Skocz do: