Obecny czas: Pią 16:20, 19 Lip 2019

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 38 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Zdjąć krzyże ze szkół?
Nieprzeczytany postWysłany: Pon 6:38, 16 Lis 2009 
Profesjonalista
Profesjonalista

Miejscowość: Tewkesbury
Cytuj:
Na szatański pomysł wpadła Joanna Senyszyn. Zapowiada, że wystąpi do rządu w sprawie usunięcia krzyży z polskich szkół. Europosłanka SLD nie wierzy w powodzenie swojego pomysłu.

"Wystąpię do premiera Tuska i do rządu, aby pani minister edukacji narodowej wydała rozporządzenie nakazujące zdjęcie krzyży, ponieważ to, że one tam wiszą, jest niezgodne z polską konstytucją" - powiedziała Senyszyn.

Nie liczy jednak na powodzenie swojego pomysłu. "Nie spodziewam się wielkiego sukcesu, ponieważ pani minister Hall jest całkowicie związana z klerem" - dodała.

Calosc tutaj
Co sadzicie o pomysle Joanny Senyszyn? Czy uwazacie ze w Polsce za duzo jest religii w zyciu publicznym? Zapraszam do dyskusji

Temat postu:
Nieprzeczytany postWysłany: Pon 16:56, 16 Lis 2009 
Moderator
Moderator

Miejscowość: Biłgoraj
Pomysł mi się podoba. Według mnie zostaliśmy zmuszeni do wyznawania takiej, a nie innej religii.

Temat postu:
Nieprzeczytany postWysłany: Pon 18:02, 16 Lis 2009 
Moderator
Moderator

SpirosMetaxa napisał(a):
Pomysł mi się podoba. Według mnie zostaliśmy zmuszeni do wyznawania takiej, a nie innej religii.

Ja również tak uważam. Skoro w polskich szkołach i urzędach wiszą symbole religii którą w Polsce wyznaje większość obywateli, to dlaczego by nie powiesić symboli innej religii??

No i rozbawił mnie ten tekst:

Cytuj:
Na szatański pomysł wpadła Joanna Senyszyn.

Dlaczego szatański??:>

Temat postu:
Nieprzeczytany postWysłany: Pon 18:10, 16 Lis 2009 
Moderator
Moderator

Miejscowość: z Internetu
A czy nie jest to pierwszy krok do paranoicznej wręcz sytuacji jak we Francji? Pare lat temu była afera z zakazem pokazywania jakichkolwiek symboli religijnych. Jestem przeciwny narzucaniu z góry dlatego powinien o takich rzeczach decydować dyrektor szkoły. Jeśli 100% uczniów jest ochrzczonych (a pewnie jest sporo takich szkół) to czemu ma w niej nie być krzyży?

Polecam ocinek South Park: http://www.southparkstudios.com/episodes/103771/

Temat postu:
Nieprzeczytany postWysłany: Pon 19:48, 16 Lis 2009 
Praktyk
Praktyk

Metallinka napisał(a):
Ja również tak uważam. Skoro w polskich szkołach i urzędach wiszą symbole religii którą w Polsce wyznaje większość obywateli, to dlaczego by nie powiesić symboli innej religii??

kompletnie nie mam pojęcia o co Ci chodzi w tym zdaniu.

Zgadzam się z Primkiem.
Z resztą w czym będzie lepszy nakaz nie wieszania krzyży (jakoś nie przeczytałem aby pani Senyszynowa o innych symbolach mówiła) od obecnej sytuacji, gdzie jak niektórzy twierdzą, trzeba wieszać krzyże?? Nie wiem po co państwo miałoby się mieszać w te sprawy? - bo szkoły są państwowe? To je sprywatyzować i wtedy gówno będzie Ich obchodzić, czy powiesi się tam krzyż, czy półksiężyc. Ja chodziłem do szkół gdzie wszyscy byli ochrzczeni, wszędzie wisiały krzyże i jest to naturalne nie dlatego, że tak każe ksiądz, ale dlatego ,że tak większość z nas została wychowana i to co przekazali rodzice ma jakieś znaczenie.

Temat postu:
Nieprzeczytany postWysłany: Pon 20:08, 16 Lis 2009 
Praktyk
Praktyk

Ciekawe ,czy jak byliście uczniami to miało to dla was jakieś znaczenie?
Sam nie wiem po co tam wisi orzełek? I tak nikt, oprócz katechetów i nauczycieli z silnym poczuciem patriotyzmu, nie zwraca na to uwagi.
Jak zrobią zakaz odgórny to pewne, że będzie lament, ale jak zrobią to dobrowolnie to się rozejdzie po kościach.

Temat postu:
Nieprzeczytany postWysłany: Pon 22:06, 16 Lis 2009 
Bywalec
Bywalec

Miejscowość: miejscowy
Primek napisał(a):
A czy nie jest to pierwszy krok do paranoicznej wręcz sytuacji jak we Francji? Pare lat temu była afera z zakazem pokazywania jakichkolwiek symboli religijnych. Jestem przeciwny narzucaniu z góry dlatego powinien o takich rzeczach decydować dyrektor szkoły. Jeśli 100% uczniów jest ochrzczonych (a pewnie jest sporo takich szkół) to czemu ma w niej nie być krzyży?

Polecam ocinek South Park: http://www.southparkstudios.com/episodes/103771/

Zdaje się zapomniałeś lub po prostu nie słyszałeś o problemach z muzułmanami jakich namnożyło się we Francji oni musieli wprowadzić takie przepisy po awanturach o kwefy. Anglicy zresztą też zaczęli się czepiać zasłaniania twarzy przez muzułmanki, a to pociąga za sobą między innymi takie konsekwencje.

Temat postu:
Nieprzeczytany postWysłany: Pon 22:44, 16 Lis 2009 
Profesjonalista
Profesjonalista

Miejscowość: Tewkesbury
Primek napisał(a):
Jeśli 100% uczniów jest ochrzczonych (a pewnie jest sporo takich szkół) to czemu ma w niej nie być krzyży?

A jesli ochrzczonych jest 99% to czy krzyz takze powinien wg. Ciebie wisiec? I co zrobic w sytuacji gdy ten jeden % to np. muzulmanie, zydzi, szatanisci? Czy ich symbloe religijne takze powinny zostac wyeksponowane?

Zgadzam sie z riggealem, sprywatyzujmy szkoly i nikt nie bedzie robil problemu z tym czy symbole religije sa tam obecne czy tez nie.

Ktos wie jakie krzyze wisza w regionach gdzie spora grupe religijna stanowia prawoslawni?

Temat postu:
Nieprzeczytany postWysłany: Wto 0:07, 17 Lis 2009 
Moderator
Moderator

Póki co szkoły są państwowe i powinno tam wisieć jedynie godło państwowe, w końcu jest konstytucyjny rozdział kościołów wszelkiej maści od państwa. Jeżeli ktoś tego nie pojmuje i pozwala na wieszanie symboli religijnych wedle samowoli, to ja żądam aby w szkołach powiesić np. gwiazdę dawida.

Temat postu:
Nieprzeczytany postWysłany: Wto 1:03, 17 Lis 2009 
Moderator
Moderator

Miejscowość: z Internetu
Cookie Monster napisał(a):
A jesli ochrzczonych jest 99% to czy krzyz takze powinien wg. Ciebie wisiec? I co zrobic w sytuacji gdy ten jeden % to np. muzulmanie, zydzi, szatanisci? Czy ich symbloe religijne takze powinny zostac wyeksponowane?

Zgadzam sie z riggealem, sprywatyzujmy szkoly i nikt nie bedzie robil problemu z tym czy symbole religije sa tam obecne czy tez nie.

Chodzi mi o to, że w takiej sytuacji zakaz wieszania krzyża nie ma sensu. Ale tak jak napisałem o tym powinna decydować szkoła.

Prywatyzacja szkolnictwa jest oczywiście najlepszym rozwiązaniem.

Odnośnie uwagi sama to faktycznie nie znam szczegółów tej akcji.

Temat postu:
Nieprzeczytany postWysłany: Wto 9:57, 17 Lis 2009 
Maniak
Maniak

Witam,
Uważam, że powinniśmy się pozbyć krzyży ze szkół, oraz wszystkich instytucji publicznych. Nie jesteśmy państwem wyznaniowym, żeby gloryfikować w wolnym, demokratycznym kraju jednej religii. Ktoś słusznie zauważył, przyjęliśmy tą religię bo nie było innego wyjścia, aby ustrzec się przed gniewem całego "katolickiego świata". Ludzie wierzący nie powinni mieć z tym problemu, a takie rozwiązanie na pewnie zjednoczyłoby Polaków, a obywatele innego wyznania poczuli by się zdecydowanie lepiej. I czas skończyć z równaniem Polak=katolik.

Temat postu:
Nieprzeczytany postWysłany: Śro 20:15, 18 Lis 2009 
Specjalista
Specjalista

Miejscowość: Biłgoraj/Kraków
SpirosMetaxa napisał(a):

nie wiem jak można kogoś "zmusić" do wiary. i nie wiem jaki wpływ na to krzyż w szkole. szczerze współczuje zniewolenia.

odnośnie Polak=katolik, zauważcie że np. w Austrii obecność krzyży w szkołach jest zagwarantowana w tzw. konkordacie szkolnym i ma rangę konstytucyjną. W tych szkołach, gdzie większość stanowią chrześcijanie krzyż musi wisieć. Może więc Austriak=katolik?

poza tym żyjemy w Europie, na kontynencie, który jak się powszechnie przyjmuje opiera się na trzech filarach: filozofii greckiej, prawie rzymskim i właśnie religii judeochrześcijańskiej. trudno więc się dziwić krzyżom w miejscach publicznych, podobnie jak trudno się dziwić kobietom w chustach zakrywających twarz w krajach muzułmańskich (nawiasem mówiąc, o ile się nie mylę, to chyba nawet zdjęcia w paszporcie mogą mieć w tych chustach).

Szanujmy prawa mniejszości, ale nie dajmy się zwariować! Mniejszość także powinna tolerować podstawowe prawa większości.

Cooki, uważam, że jeśli do szkoły chodzi dziecko, które chciałoby mieć w klasie np. islamskie symbole to szkoła powinna to uszanować i zezwolić.

Uważam, że problem jest szerszy niż krzyż w szkole, i nie tyle chodzi tu o tolerancję co o to ile może mniejszość. Czy jeśli mieszkam na ulicy dajmy na to generała Roweckiego, a sama myśl o wojaczce kością w gardle mi staje to mam prawo żądać zmiany nazwy ulicy?

Temat postu:
Nieprzeczytany postWysłany: Czw 9:41, 19 Lis 2009 
Maniak
Maniak

Źle to odbierasz pmo i niepotrzebnie używasz sarkazmu. Religia wymusza pewne postawy i zachowania. Religia oczekuje poddaństwa i oddania. Ja tego swoich dzieci nie chce uczyć. Według mnie, jest to łamanie przepisów konstytucyjnych i podświadome wymuszanie szacunku dla wiary, którą jak wiemy, każdy ma prawo odbierać w inny sposób.
Ponadto przykład z Austrią jest nietrafiony, bo oni mają taki obowiązek narzucony przez prawo, my nie. Nasza mentalność sprawia, iż nie możemy się pozbyć, pewnego(nie wiem dlaczego) respektu dla kościoła. Dlatego kler, może pozwolić sobie na oszustwa podatkowe, wyłudzanie pieniędzy, żebractwo i wszelkiego rodzaju nadużycia bezkarnie.
Uważam, iż zdjęcie krzyży jest pewnym krokiem do pozbycia się kościoła z życia publicznego i wskazania mu swojego miejsca, czyli "świątyni" przez niektórych zwanej pałacem.

Temat postu:
Nieprzeczytany postWysłany: Czw 12:03, 19 Lis 2009 
Niemowa
Niemowa

co z tego, ze ktoś jest ochrzczony. ja np. nie mogłem sam wybierać czy chce być chrzczony czy nie. ktoś sobie wierzy, niech sobie wierzy ale niech nie będzie postawiony ponad niewierzących jak to bywa w naszym śmiesznym państewku...

Temat postu:
Nieprzeczytany postWysłany: Czw 13:48, 19 Lis 2009 
Administrator
Administrator

Miejscowość: Biłgo
Nie jestem pewien, ale chyba wyznawca każdej religii może powiesić sobie w szkole swój symbol religijny i tak np. gwiazda Dawida może wisieć obok krzyża prawosławnego i katolickiego. Ateistom te symbole powinny być obojętne. A jak macie pretensje, że zostaliście ochrzczeni to kierujcie je do swoich rodziców, a nie się żalicie na forum. Chyba nikt Wam nie każe chodzić do kościoła.
@Cahsm ulżyj sobie i innym. Przeprowadź się do innego kraju i oszczędź nam tekstów o śmiesznym państewku.

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 38 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

Szukaj:
Skocz do: